2019-10-07

Efekt opery mydlanej – czym są upłynniacze obrazu?

„Opery mydlane” to zdecydowanie nie Twój klimat? Tzw. upłynniacze obrazu mogą skutecznie zepsuć przyjemność oglądania każdego, nawet ulubionego filmu. Na czym polega efekt opery mydlanej, jak go wyłączyć i co w praktyce oznacza pojęcie interpolacja?

Interpolacja – upłynnianie obrazu w telewizorze

Masz nowy telewizor i w sklepie zapewniali Cię, że posiada wiele zaawansowanych funkcji, które gwarantują wysokiej jakoś obraz, ale mimo to w czasie oglądania ulubionych filmów, nie masz z tego żadnej przyjemności?

Wydaje Ci się, że ruch jest nienaturalnie płynny (jakby przyśpieszony), a wyświetlane sceny sprawiają wrażenie, jakby ktoś nagrał je przy użyciu amatorskiej kamery, niedbale trzymanej w ręku?
Spokojnie, problem nie tkwi w Twoim telewizorze, ale w liczbie klatek na sekundę, która często jest automatycznie podbijana za sprawą tzw. interpolacji, czyli upłynniania obrazu poprzez sztuczne dodawanie klatek. W rezultacie możesz mieć wrażenie, że obraz jest zbyt sztuczny (choć może to być zaletą np. w trakcie oglądania rozgrywek sportowych).

Efekt opery mydlanej występuje niemal we wszystkich nowoczesnych telewizorach (w tym również w telewizorach Sony, które są dostępne na https://scentre.pl/shop/category/list?kategoria=telewizory_i_projektory). Pamiętaj, że w razie potrzeby możesz z łatwością wyłączyć ten efekt przy użyciu pilota – dzięki temu zyskasz dokładnie taki obraz, o jakim zapewniał Cię producent!

Interpolacja w telewizorach Sony

Z efektem opery mydlanej (z ang. soap opera effect), wywołanym przez upłynniacze obrazu, można spotkać się w telewizorach różnych marek, przy czym w zależności od producenta – może mieć różne nazwy. W telewizorach Sony funkcja ta została nazwana Motionflow™ XR.

W zależności od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć, możesz wyłączyć upłynniacz lub spersonalizować go zgodnie ze swoimi potrzebami.

Zrób to, jeśli widzisz, że obraz zamazuje się w trakcie dynamicznych scen, typowych dla filmów akcji, kanałów sportowych czy szybko przesuwających się napisów końcowych. W takim przypadku możesz osłabić efekt opery mydlanej, wypróbowując dostępne tryby Motionflow™ XR, które w widoczny sposób poprawią Twój komfort w trakcie oglądania telewizji.

Przykładowym trybem jest „True Cinema” – powstał z myślą o zapewnieniu prawdziwie kinowego efektu, zgodnego z założeniami twórców filmów.

Pamiętaj, że ostateczna decyzja należy wyłącznie do Ciebie. Jeśli lubisz bardzo płynny obraz, ustaw upłynniacz w telewizorze tak, jak masz na to ochotę. Jeżeli jednak wolisz oglądać filmy jak najbliższe założeniom ich reżyserów, wybierz opcję „True Cinema”. W końcu ustawienia w telewizorach Sony są od tego, żeby z nich korzystać i eksperymentować – wszystko z myślą o Twojej satysfakcji i komforcie w trakcie oglądania ulubionych filmów czy seriali.

Artykuł sponsorowany.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *