2018-11-08

Co to jest akumulator?

Wiele osób słowo „akumulator” kojarzy przede wszystkim z akumulatorem, który wykorzystuje się w samochodach. Jednak akumulatory mają o wiele szersze zastosowanie. Możliwość ich wielokrotnego ładowania jest świetną alternatywą dla baterii.

Wykorzystanie akumulatorów odbywa się na coraz większą skalę, z czego nie wiele osób zdaje sobie sprawę. Dzięki temu można uzyskać oszczędność energii oraz środków finansowych.

Czym jest akumulator?

Akumulator zwany jest inaczej ogniwem wtórnym. Jest rodzaj ogniwa galwanicznego, które może być wielokrotnie ładowane prądem elektrycznym. W związku z tym po naładowaniu mogą być one wykorzystywane wielokrotnie. Działają one inaczej niż ogniwa pierwotne, które nie mogą być ładowane. Akumulatory elektryczne mogą zatem najpierw gromadzić energię, by następnie ją uwolnić podczas odwrotnych procesów chemicznych.

Cykle pracy akumulatora

Akumulator elektryczny ma dwa cykle pracy.

Pierwszym z tych cyklów jest ładowanie. Wówczas akumulator jest odbiornikiem energii. Proces ten polega na tym, że energia elektryczna jest wewnątrz akumulatora przetwarzana na energię chemiczną.

Drugi etap jest po prostu odwrotnością pierwszego i często nazywa się on pracą akumulatora. Polega on na poborze energii z akumulatora i przekazaniu jej do innego urządzenia. Proces zachodzący w tym etapie to zamiana energii chemicznej zgromadzonej w akumulatorze na energię elektryczną. Pobór energii z akumulatora skutkuje jego stopniowym rozładowywaniem.

Po całkowitym rozładowaniu akumulator należy naładować. Oznacza to, że cały cykl się powtarza.

Pojemność akumulatora

Pojemność to podstawowy parametr akumulatora. Pojemnością nazywa się zdolność ogniwa do przechowywania ładunku elektrycznego. Pojemność wyraża się zazwyczaj w amperogodzinach oraz ich wielokrotnościach. Oczywiście im większa jest pojemność elektryczna ogniwa, tym dłużej może ono pracować bez ładowania.

Oczywiście długość pracy zależna jest także od tego, w jaki sposób dane urządzenie zasilane akumulatorem wykorzystuje energię elektryczną.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *