2020-10-05

Dezynfekcja zabawek w przedszkolu – prosta i skuteczna metoda

W ostatnich miesiącach dużo mówi się o dezynfekowaniu przedszkoli, żłóbków i innych miejsc, w których w ciągu dnia przebywają liczne grupy dzieci. Prawdę mówiąc, bez zastosowania odpowiedniego sprzętu dezynfekującego, utrzymanie w czystości zabawek  i innych przedszkolnych przedmiotów jest niemożliwe. Rekomendowanym rozwiązaniem jest wykorzystanie nowoczesnych parownic profesjonalnych, które emitują parę o temperaturze przekraczającej 175 stopni Celsjusza. W ten sposób dezynfekcja zabawek w przedszkolu jest prosta, szybka i ekologiczna.

Dlaczego para wodna?

dezynfekcja w przedszkoluSkuteczna dezynfekcja zabawek w przedszkolu jest możliwa tylko z wykorzystaniem pary wodnej. Gaz ten – ze względu na swoje właściwości – łatwo rozprzestrzenia się wokół przedmiotu, dzięki czemu skutecznie dezynfekuje on jego powierzchnię. Co ciekawe, gorąca para wodna idealnie rozprzestrzenia się również w obrębie tzw. trudnych materiałów, to jest pluszu, syntetyków i bawełny.

Dlaczego para wodna jest skuteczniejsza od innych substancji czyszczących? Po pierwsze – może być podgrzana do temperatury ponad 100 stopni Celsjusza, dzięki czemu skutecznie usuwa bakterie, wirusy a nawet grzyby. Po drugie – nie pozostawia śladów na zabawkach. Wreszcie po trzecie, charakteryzuje się ona krótkim czasem ekspozycji na zabawkę, dzięki czemu ryzyko jej zniszczenia na skutek wysokiej temperatury jest minimalne. Poza tym substancja ta skutecznie niszczy inne formy zabrudzeń, takie jak np. tłuszcze, a także doskonale radzi sobie z roztoczami.

Parownice do dezynfekcji przedszkola można zamówić tutaj – https://multi-matic.pl/czyszczenie-dezynfekcja-zabawek-w-przedszkolach/

Proces dezynfekcji – procedura i terminy

Zaawansowaną dezynfekcję stosuje się nie tylko w przedszkolach, ale też w szpitalach i wielu innych punktach służby zdrowia. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu metodę parową, gdyż proces oczyszczania parowego jest prosty, szybki i całkowicie ekologiczny. Oczywiście dezynfekcja parowa – jeśli ma być skuteczna – musi być też przeprowadzana odpowiednio często. Zaleca się, by wykonywać ją zgodnie z ustalonym przez wybraną jednostkę harmonogramem. Najlepiej, jeśli ma on postać formularza, w którym mogą się podpisywać osoby wykonujące dezynfekcję.

Wszystko zależy od sytuacji, w której znajduje się przedszkole, służba zdrowia lub też… cały kraj. Standardowo dezynfekcję parową można wykonywać raz w tygodniu, dzięki czemu odpowiednio wysokie standardy bezpieczeństwa higienicznego i tak zostaną zapewnione. W przypadku np. zagrożenia epidemicznego, dezynfekcja zabawek w przedszkolu powinna być wykonywana o wiele częściej. Zwłaszcza, że przedmioty te są bardzo narażone na transmisję wirusów i bakterii.

Dezynfekcja czy czyszczenie?

W przypadku niektórych zabawek, zastosowanie standardowego mycia jak najbardziej wystarczy. Niestety większość z nich nie ma gładkich (najczęściej plastikowych) powierzchni, toteż ich pełne zdezynfekowanie wodą z mydłem lub spirytusem jest niemożliwe. Odpowiednio częste mycie zmniejsza ryzyko transmisji czynników chorobotwórczych za pośrednictwem zabawki, ale nie eliminuje ich całkowicie. Dlatego dezynfekcja przedszkolnych zabawek zawsze powinna być połączona z ich myciem.

dezynfekcja w przedszkolu

Nie można też zapominać, że skuteczna dezynfekcja parą zależy przede wszystkim od metodologii tego procesu. W przypadku budynków, przez które dziennie przewija się co najmniej kilkadziesiąt dzieci, optymalnym rozwiązaniem byłoby zamknięcie wszystkich zabawek w pojemniku i aplikacja pary przez mniej więcej 20 minut. Oczywiście należy też uwzględnić właściwości fizykochemiczne zabawki, a konkretnie – ich odporność na wysokie temperatury.

Jak połączyć parę z detergentem?

W przypadku dziecięcych zabawek użycie detergentu nie zawsze jest możliwe. Niemniej – jeśli istnieje taka możliwość – to jak najbardziej warto z niej skorzystać. Wtedy traktujemy dezynfekcję parową jako proces wstępny, którego działanie można uzupełnić poprzez zastosowanie sprayu dezynfekującego, specjalnych płynów do czyszczenia powierzchni lub też… zwyczajnych środków czystości. Co ważne, środki te muszą być całkowicie bezpieczne dla zdrowia dzieci. Takie połączenie gwarantuje wyższą skuteczność procesu dezynfekcji i pozwala zredukować ilość stosowanej chemii.

Warto jednak pamiętać, że w większości przypadków standardowa dezynfekcja parowa powinna wystarczyć. Oczywiście wszystko zależy od tego, gdzie dany proces jest przeprowadzany. To, co można zrobić w przedszkolu, raczej nie sprawdzi się w kontekście szpitala lub przychodni medycznej.

Parownica do przedszkola – która będzie najlepsza?

Skuteczna dezynfekcja zabawek w przedszkolu nie mogłaby mieć miejsca, gdyby nie zastosowanie profesjonalnych urządzeń czyszczących.

W tym celu stosuje się urządzenia zdolne do:

  • generowania bardzo wysokiej temperatury (do 170 stopni Celsjusza),
  • generowania silnego strumienia pary,
  • ekonomicznej pracy, zgodnie z aktualnymi normami zużycia energii,
  • częstej pracy, w zależności od bieżącej sytuacji w placówce medycznej lub przedszkolnej.

Parametry te spełnia szereg różnych parownic, z których w szczególny sposób warto polecić:

  • Myjkę parową Evo 304 24/7 8 bar Tecnovap
  • Parownicę profesjonalną Evo Blue 24/7 6 bar Tecnovap
  • Jednofazową parownicę profesjonalną Gal 8 bar Tecnovap.

Podsumowanie

Dezynfekowanie zabawek w przedszkolu nie wymaga zastosowania sprzętu z najwyższej półki, ale i tak powinno się tu postawić na sprzęt o bardzo dobrych parametrach pracy. Inaczej sprawa wygląda w jednostkach służby zdrowia, zwłaszcza w przypadku pandemii koronawirusa.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *