2022-11-02

Pomoc frankowiczom – co warto wiedzieć?

Kredyty we frankach okazały się pułapką dla wielu kredytobiorców. Niskie raty obowiązywały tylko na początku okresu kredytowania. Wraz z działaniami banków centralnych i umacnianiem się szwajcarskiej waluty rata dla wielu gospodarstw domowych stała się sporym obciążeniem.

Wyrok TSUE w sprawie kredytów frankowych

Część kredytobiorców próbowała dochodzić swoich praw w sądach. Jednak ze względu na brak jednolitego orzecznictwa skutek takich działań w większości przypadków nie miał pozytywnego zakończenia. We wrześniu 2019 roku nastąpił jednak przełom dzięki wyrokowi TSUE w sprawie kredytów frankowych. Zgodnie z nim polskie sądy powinny unieważnić lub zamienić kredyt denominowany we frankach szwajcarskich na złotówkowy. Kwota kredytu powinna być równa kwocie jaką klient otrzymał w złotówkach według kursu franka na dzień otrzymania kredytu. Po zmianie powinna również zostać utrzymana określona w umowie z bankiem stopa procentowa.

Skutki unieważnienia kredytu frankowego

Pomoc frankowiczom ze strony rządu w wielu przypadkach okazała się niewystarczająca. Jednak podczas współpracy w profesjonalną kancelarią adwokacką klienci mogą odzyskać naprawdę spore sumy pieniędzy. Kredyty frankowe były najtańszymi na rynku. Ich przewalutowanie na złotówki pozwala nie tylko na rozliczenie przyszłych ale i już spłaconych rat. Powoduje to powstanie dużej nadpłaty. Można ją przeznaczyć np. na wcześniejszą spłatę i skrócenie okresu kredytowania lub na jeszcze większe obniżenie raty. Unieważnienie umowy kredytu daje bardzo duże korzyści dla klienta. Banki mogą zażądać jedynie świadczeń pieniężnych, które zostały spełnione na rzecz klienta, za wyjątkiem marży i innych opłat pobieranych przy zawieraniu kredytu jak i w czasie jego trwania.

Odsetki i zwrot kredytu frankowego

Po korzystnym dla klienta unieważnieniu umowy o kredyt frankowy bankowi nie przysługują jakiekolwiek odsetki. Dotyczy to również tych zastrzeżonych w pierwotnej umowie (ponieważ jest ona już nie ważna). Jedynym minusem jest konieczność zwrócenia całej kwoty w jednej racie. Klient może jednak obniżyć wpłatę o zapłacone do chwili otrzymania wyroku raty. W wielu przypadkach dochodzi do sytuacji, gdzie roszczenia banków ulegają przedawnieniu ze względu na krótkie terminy. Prowadzi do do sytuacji, w której konsument otrzymuje wszystkie środki jakie wpłacał do banku, nie będąc jednocześnie zobowiązanym do zwrotu środków jakie otrzymał od banku.

Kwota zobowiązania większa od kwoty kredytu frankowego

W niektórych przypadkach spłacane do chwili wyroku raty są wyższe od wartości kredytu jaką klient otrzymał. Bank ma w takim przypadku obowiązek zwrócić całą nadpłaconą kwotę. Jest ona przeliczana po kursie franka z dnia wypłaty kredytu. Przed złożeniem pozwu w sądzie najlepszym wyborem jest skonsultowanie się z doświadczonym radcą prawnym lub adwokatem, który zajmuje się tego typu sprawami. Należy pamiętać, że banki posiadają biegłych prawników, którzy bronią ich interesów. W związku z tym samodzielne składanie pozwu może okazać się bardzo trudne.

Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Florczak Keller i Wspólnicy
ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 23, lok. 3
90-248 Łódź
https://kancelaria-kfk.pl/

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *