2020-09-04

UPS – czym jest i jak działa?

Nagła przerwa w dostawie energii mogłaby kosztować Cię dużo pieniędzy, spowodować utratę ważnych danych lub awarię sprzętu technicznego? Receptą na taką sytuację jest zasilacz UPS, który utrzyma napięcie w sieci na czas bezpiecznego wyłączenia urządzeń. Dowiedz się, jak działają UPS-y i dlaczego warto mieć w miejscu pracy ze sprzętem elektrycznym.

UPS – zasada działania

Zasilacz UPS w ogólnym skrócie pełni funkcję akumulatora, który zabezpiecza sprzęt elektroniczny przed wyłączeniem w razie dużego spadku napięcia w sieci lub całkowitej przerwy w dostawie energii. Czas utrzymania napięcia zależy od pojemności akumulatora lub liczby akumulatorów, jakie zostały zastosowane w urządzeniu. Zasilacze UPS o większej wydajności wyposażone są w co najmniej kilka akumulatorów.

Kiedy zasilacz UPS jest podłączony do sieci elektrycznej, znajdujące się w nim akumulatory poddawane są ładowaniu. Dlatego właśnie UPS musi być wyposażony w prostownik, który zamienia prąd zmienny w prąd stały, umożliwiający ładowanie baterii. Po drugiej stronie akumulatora obecny jest falownik, który z powrotem zamienia prąd stały w prąd zmienny, który zasila urządzenia elektryczne.

Pamiętaj, że UPS nie może służyć jako źródło długotrwałe źródło awaryjnego zasilania. Czas utrzymania napięcia pozwala jedynie na zapisanie danych i bezpieczne wyłączenie urządzeń elektrycznych.

Poznaj rodzaje UPS-ów

Różne rodzaje zasilaczy UPS oferują inne właściwości i zalecane są do pracy w innych warunkach.

UPS on-line

Jego zasadnicza cechą jest to, że przetwarza energię w sposób ciągły, gwarantując napięcie o bardzo dobrych parametrach. UPS on-line charakteryzuje się tym, że całkowicie izoluje urządzenia elektryczne od prądu sieciowego, zasilając je nieustannie prądem z akumulatora, który jest cały czas ładowany prądem energią pochodząca z sieci elektrycznej. UPS on-line to zdecydowanie najlepszy wybór w przypadku konieczności zasilania wielu urządzeń lub urządzeń kluczowych dla pracy, np. serwerów.

UPS off-line

Zasilacz UPS off-line to urządzenie nieco mniej wydajne niż UPS on-line. Kiedy zasilacz wykryje spadek napięcia w sieci elektrycznej, wówczas przełącza się automatycznie na zasilanie bateryjne. Są to urządzenia niewielkie i stosunkowo tanie. Jednakże sprawdzają się wyłącznie przy zasilaniu pojedynczych urządzeń, zaleca się również, by były to urządzenia o małej wrażliwości na spadki lub zniekształcenia napięcia. UPS off-line nie zda egzaminu przy większej liczbie sprzętu, nie należy również stosować go do awaryjnego zasilania kluczowych dla pracy urządzeń.

UPS line-interactive

Ten rodzaj zasilaczy UPS dobrze zdaje egzamin w gospodarstwach domowych. Jego działanie zbliżone jest do UPS-ów off-line, jednak jest rozbudowane o monitorowanie fazy, częstotliwości oraz napięcia. Dzięki temu UPS zaczyna zasilać za pomocą energii z akumulatora dokładnie w momencie wystąpienia zerowego napięcia w sieci. Dzięki temu żywotność przekaźnika jest znacznie wydłużona.

Jak dobrać moc zasilacza UPS?

Najistotniejszym kryterium w doborze mocy zasilacza UPS jest łączna moc wszystkich urządzeń, jakie ma on zasilać w razie wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Moc zasilacza powinna być wyraźnie większa od łącznej mocy całego sprzętu.

Porównywarka cen sprzętu RTV

1 komentarz - UPS – czym jest i jak działa?

  1. AlicjaW pisze:

    Obserwowany w ostatnim okresie czasu postęp techniczny wiąże się ze zwiększonym zastosowaniem urządzeń elektrycznych, które wymagają zasilania napięciem o specyficznych parametrach dostosowanych do wymagań danego urządzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *