2020-09-04

UPS – czym jest i jak działa?

Nagła przerwa w dostawie energii mogłaby kosztować Cię dużo pieniędzy, spowodować utratę ważnych danych lub awarię sprzętu technicznego? Receptą na taką sytuację jest zasilacz UPS, który utrzyma napięcie w sieci na czas bezpiecznego wyłączenia urządzeń. Dowiedz się, jak działają UPS-y i dlaczego warto mieć w miejscu pracy ze sprzętem elektrycznym.

UPS – zasada działania

Zasilacz UPS w ogólnym skrócie pełni funkcję akumulatora, który zabezpiecza sprzęt elektroniczny przed wyłączeniem w razie dużego spadku napięcia w sieci lub całkowitej przerwy w dostawie energii. Czas utrzymania napięcia zależy od pojemności akumulatora lub liczby akumulatorów, jakie zostały zastosowane w urządzeniu. Zasilacze UPS o większej wydajności wyposażone są w co najmniej kilka akumulatorów.

Kiedy zasilacz UPS jest podłączony do sieci elektrycznej, znajdujące się w nim akumulatory poddawane są ładowaniu. Dlatego właśnie UPS musi być wyposażony w prostownik, który zamienia prąd zmienny w prąd stały, umożliwiający ładowanie baterii. Po drugiej stronie akumulatora obecny jest falownik, który z powrotem zamienia prąd stały w prąd zmienny, który zasila urządzenia elektryczne.

Pamiętaj, że UPS nie może służyć jako źródło długotrwałe źródło awaryjnego zasilania. Czas utrzymania napięcia pozwala jedynie na zapisanie danych i bezpieczne wyłączenie urządzeń elektrycznych.

Poznaj rodzaje UPS-ów

Różne rodzaje zasilaczy UPS oferują inne właściwości i zalecane są do pracy w innych warunkach.

UPS on-line

Jego zasadnicza cechą jest to, że przetwarza energię w sposób ciągły, gwarantując napięcie o bardzo dobrych parametrach. UPS on-line charakteryzuje się tym, że całkowicie izoluje urządzenia elektryczne od prądu sieciowego, zasilając je nieustannie prądem z akumulatora, który jest cały czas ładowany prądem energią pochodząca z sieci elektrycznej. UPS on-line to zdecydowanie najlepszy wybór w przypadku konieczności zasilania wielu urządzeń lub urządzeń kluczowych dla pracy, np. serwerów.

UPS off-line

Zasilacz UPS off-line to urządzenie nieco mniej wydajne niż UPS on-line. Kiedy zasilacz wykryje spadek napięcia w sieci elektrycznej, wówczas przełącza się automatycznie na zasilanie bateryjne. Są to urządzenia niewielkie i stosunkowo tanie. Jednakże sprawdzają się wyłącznie przy zasilaniu pojedynczych urządzeń, zaleca się również, by były to urządzenia o małej wrażliwości na spadki lub zniekształcenia napięcia. UPS off-line nie zda egzaminu przy większej liczbie sprzętu, nie należy również stosować go do awaryjnego zasilania kluczowych dla pracy urządzeń.

UPS line-interactive

Ten rodzaj zasilaczy UPS dobrze zdaje egzamin w gospodarstwach domowych. Jego działanie zbliżone jest do UPS-ów off-line, jednak jest rozbudowane o monitorowanie fazy, częstotliwości oraz napięcia. Dzięki temu UPS zaczyna zasilać za pomocą energii z akumulatora dokładnie w momencie wystąpienia zerowego napięcia w sieci. Dzięki temu żywotność przekaźnika jest znacznie wydłużona.

Jak dobrać moc zasilacza UPS?

Najistotniejszym kryterium w doborze mocy zasilacza UPS jest łączna moc wszystkich urządzeń, jakie ma on zasilać w razie wystąpienia przerwy w dostawie prądu. Moc zasilacza powinna być wyraźnie większa od łącznej mocy całego sprzętu.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *