2020-03-02

Jak dobrać zasilacz do taśmy LED?

Wybór właściwego zasilacza do źródeł LED jest rzeczą niezwykle istotną, ponieważ odpowiednio dobrany zasilacz jest gwarancją prawidłowej i długiej pracy. Dobór zasilacza do taśm LED często jest kojarzony jako proces bardzo skomplikowany i wymagający specjalistycznej wiedzy. W istocie jest to na tyle prosta czynność, że bez większych trudności każdy zdoła sobie z tym poradzić. Wybierając zasilacz do oświetlenia należy wziąć pod uwagę kilka jego parametrów technicznych i właśnie w tym artykule postaramy się je omówić i przedstawić jak dobrać zasilacz do taśmy LED, aby wszystko działało poprawnie.

Czym kierować się podczas doboru zasilacza do taśmy LED?

1. Wybieraj produkty dedykowane do taśm LED

Unikaj stosowania modeli produktów, których przeznaczeniem nie jest zasilenie systemu oświetlenia LED. Próba podłączenia instalacji, z zastosowaniem innych zasilaczy, może spowodować uszkodzenie taśmy.

Gdzie kupić taśmy LED i zasilacz, aby nie było kłopotów?

Kupuj w sklepie WroLED:

jaki zasilacz do taśmy led

2. Zwróć uwagę na napięcie wyjściowe zasilacza LED

Musi być ono takie samo, jak napięcie oświetlenia, które będziemy do niego podłączali. Tj. jeśli zakupiliśmy taśmę LED o napięciu pracy 12V DC, wówczas zasilacz LED musi również mieć napięcie wyjściowe DC 12V. Zasilacze LED, są oferowane w dwóch wariantach. Mogą być one zasilane za pomocą napięcia stałego DC 12 V lub 24 V.

3. Zwróć uwagę na napięcie wejściowe zasilacza LED

Kolejnym parametrem, którym musimy kierować się przy doborze zasilacza jest jego napięcie wejściowe. Musi być ono takie samo jak w sieci elektrycznej, do której wpinamy zasilacz. W Polsce jest to napięcie 230V.

4. Dostosuj moc zasilacza LED

Istotnym aspektem jest moc zasilacza. Dostosowanie odpowiedniej mocy jednostki zasilającej taśmę, nie należy wcale do trudnych. Wystarczy sprawdzić moc znamionową posiadanej taśmy i pomnożyć ją przez interesującą nas długość. Warto założyć 10-20% zapasu, by zasilacz nie musiał pracować cały czas, pod maksymalnym obciążeniem.

Przykładowo: chcemy podłączyć 5 m.b. taśmy o mocy 4,8W/1m.b., czyli mnożymy: 5 x 4,8 = 24W.

Nasz zasilacz nie może zatem być słabszy niż 24W. Przyjmując zapas wybieramy zatem zasilacz o mocy większej niż 24W, czyli np. 30W.

5. Nie oszczędzaj na produktach

Próba znalezienia najtańszego rozwiązania, może skończyć się niezadowoleniem użytkownika. Planując podłączyć zasilacz na stałe do sieci, należy wybrać model, który będzie pobierać maksymalnie 1 kW w czasie, gdy nie będzie obciążony działającą instalacją.

Porównywarka cen sprzętu RTV

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *